Sprzęt wędkarski a ryby
Norwegia jak chyba żaden inny kraj na Świecie posiada największy potencjał dot połowów wędkarskich na morzu. Związane z tym jest nieodłączne posiadanie odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Opowiem i wskażę wam jaki powinniście zabrać ze sobą sprzęt aby wasz pobyt był udany a łowienie ryb było przyjemnością a nie udręką.
Wielu wędkarzy robi kardynalne błędy przy zakupie sprzętu do Norwegii. Albo wydają niepotrzebnie pieniądze na sprzęt który nie jest dostosowany do łowienia ryb morskich albo tego sprzętu zabierają ponad normatywnie z czym związane jest niepotrzebne wydawanie pieniędzy.
Wskażę wam jaki sprzęt powinniście posiadać do łowienia poszczególnych gatunków ryb.
Brosma
Piękna gruntowa ryba. To najpopularniejsza ryba poławiana z gruntu w Norwegii.
Czarniak
Najlepsze efekty połowu tej ryby odnosimy na głębokości ok 40 do 60m pod powierzchnią wody, ale całkowita głębokość musi wynosić w granicach 100 i więcej metrów. Ryby te żerują na innych mniejszych gatunkach ryb, które przemieszczają się w toni wody, właśnie na tych głębokościach .
Dorsz
Przynęty to pilkery lub gumy o różnej wielkości oraz przynęty naturalne. Dobry multiplikator i mocna plecionka .
Gatunek ten występuje z reguły w przy dennych partiach wody, ale bardzo często łowimy go w toni. Połów tej ryby daje wędkarzom wiele satysfakcji i emocji.
Jest to typowa ryba denna, lecz żeruje na różnych głębokościach. Potrafi wypłynąć za przynętą na powierzchnię wody a następnie nie atakując jej uciec w głębiny oceanu. Dorasta do ponad 300 kg wagi i blisko 3 m długości ciała. Ogromnie silna i bezwzględna ryba. Mądry i sprytny przeciwnik. Brak doświadczenia wędkarz podczas holu dużego halibuta z reguły kończy się porwaniem zestawu lub złamaniem wędki.
Halibut
Makrela
Molwa
Morszczuk
Najlepszy okres na połowy tego gatunku w środkowej Norwegii to lipiec-sierpień.
Jeśli łowimy ten gatunek ryb metodą z toni wody lub metodą podobną do łowienia sandacza starajmy się iść bardziej w kierunku – lżej ale mocniej. Ten gatunek ryb jest chyba najlepszą sportową ryba w wodach Norwegii.
Rdzawiec
Śledź
Żabnica
Ryba morska z rodziny żabnicowatych, nazywana też diabłem morskim. Poławiana gospodarczo dla smacznego, białego mięsa, cenionego w stanie świeżym i wędzonym
Karmazyn
To długo żyjąca (nawet ponad 60 lat) ryba o czerwonym ubarwieniu. Może mierzyć maksymalnie do 1 metra długości (średnio ok. 40-55 cm) i ważyć do 15 kg. Karmazyny rosną bardzo powoli, przez co są bardzo narażone na nadmierne połowy. Ich populacje potrzebują dużo czasu aby się odtworzyć. Żywią się głównie planktonem, ale duże, dorosłe osobniki mogą polować na inne, mniejsze ryby (np. śledzie).
Plamiak
Gatunek morskiej ryby dorszokształtnej z rodziny dorszowatych. Łatwo rozpoznawalny ze względu na czarną linię boczną. Nazwę plamiak zawdzięcza czarnej plamie ponad płetwą piersiową. Boki ciała srebrzyste, linia boczna wyraźna, ciemna. Długość przeciętnie 60–80 cm, ale może przekraczać 1 metr.
Rekin koleń
Gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej. Ceniona ryba konsumpcyjna. Ciało torpedowate, szaro-brązowe z jaśniejszym brzuchem. Dwie płetwy grzbietowe, w każdej jeden kolec. Kolenie osiągają przeciętnie do 160 cm długości (samice do 120 cm) i do 9 kg masy ciała. Największe okazy dorastają do 2 m.
Rekin Pis
Gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej. Ciało wydłużone, bardzo smukłe, z krótkim, zaokrąglonym pyskiem; podłużno-owalne oczy z grubym fałdem skórnym na dolnym brzegu. Wystawiany w akwariach publicznych. Nie stanowi zagrożenia dla człowieka.
Tuńczyk
Mają torpedowaty kształt ciała z księżycowo wciętą płetwą ogonową. Osiągają długość do 4 metrów, masę do 700 kg.
Są doskonałymi pływakami, szybciej od tuńczyków pływa jedynie włócznik (miecznik). Ciało tuńczyków wykazuje w czasie ruchu temperaturę o kilka stopni wyższą od temperatury ich otoczenia. Jest to spowodowane odpowiednim ukrwieniem skóry i mięśni podskórnych